Supporters gathered in front of a court building in Ukraine, many of them clapping and wearing face masks
  • Home

Київський суд заблокував доступ до 12 сайтів 26/03/2021УКРАЇНА

ЗАХИСТ ПОГЛЯДІВ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ:
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР ВІЛЬНОГО ВИРАЖЕННЯ ПОГЛЯДІВ У ПЕРІОД COVID-19

У відповідь — і під прикриттям — глобальної пандемії COVID-19 уряди у всьому світі запровадили жорсткі заходи контролю і посилили попередньо існуючі обмеження свободи вираження поглядів. Американський ПЕН створив цю сторінку, аби допомогти журналістам, письменникам, правозахисникам і протестувальникам забезпечити себе знаннями й інструментами задля захисту своїх прав і продовження виконання своєї важливої роботи. Нижче подані останні новини і ключові події з України. Для ознайомлення з ситуацією на місцевому рівні в інших країнах, перейдіть на наші сторінки присвячені Уганді, М’янмі і Гондурасу.


Підписатися на оновлення про свободу вираження поглядів в Україні

ОСТАННІ НОВИНИ

Останнє оновлення: 16/07/2021.

16/07/2021

Black and Red Detector Media Logo

Останні новини

14 липня українські правозахисні громадські організації опублікували відкрите звернення до Президента України з вимогою розірвати відносини з режимом Лукашенка після чергової хвилі репресій у Білорусі та безперервних придушень мирних протестів. Також 14 липня Конституційний суд України визнав конституційним Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, таким чином визнавши українську державною мовою в Україні. А 13 липня сайт Кримської правозахисної групи заблокували через публікацію про незаконний військовий призов у Криму. Нещодавно секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заперечив заяви про намір РНБО застосовувати санкції до певних медіа. Крім цього, як повідомляє Інститут масової інформації у своєму “Барометрі свободи слова”, за останні півроку зафіксовано 97 випадків порушення свободи слова. З них 76 – стосувалися фізичної агресії проти журналістів. Нове опитування ІМІ показало, що 53% опитаних журналісток зазнавали сексуальних домагань у зв’язку з їхньою професійною діяльність, у порівнянні з 17% чоловіків-журналістів, які стикалися з сексуальними домаганнями у професії.

 

6 липня підконтрольний Росії суд в окупованому Криму на закритому засідання продовжив на пів року арешт позаштатного кореспондента Радіо Свобода Владислава Єсипенка. Єсипенка утримують в неволі від березня. Державна служба спеціального зв’язку повідомила, що 6 липня відбулася мережева атака на інтернет-провайдерів, які забезпечують доступ до сайтів Президента, Служби безпеки й інших органів влади. З-поміж інших новин, Верховний Суд України постановив передати справу про вбивство черкаського журналіста Василя Сергієнка до Дарницького районного суду міста Києва. Крім того, 1 липня слідчі Київського ДБР завершили досудове розслідування справи про патрульного, який навмисно перешкоджав професійній діяльності журналіста “Громадського”, Богдану Кутєпову. За результатами слідства, у квітні 2020 року поліцейський вибив з рук Кутєпова мобільний телефон і пошкодив стабілізатор під час прямого ефіру з акції протесту перед будівлею Кабінету міністрів.

01/07/2021

Black IMI Logo

Останні новини

Різноманітні перешкоджання професійній діяльності продовжують спіткати журналістів. Так, редактору і продюсеру низки медіавидань погрожували та завдали шкоди особистому майну, а один журналіст висунув обвинувачення депутату облради, який погрожував йому в соцмережі. Національна поліція відмовляється продовжувати вести слідство у справі перешкоджання діяльності журналістів у висвітленні процесу над Медведчуком, що спричинило масові обурення. Для обговорення злочинів проти журналістів створили спеціальну робочу групу. Верховна Рада, як і багато інших місцевих органів влади, продовжує відмовляти медіа у доступі до установ у зв’язку з пандемією COVID-19. Крім того, у Миколаєві поблизу заводу, який належить російському олігархові Олегу Деріпасці, квадрокоптер журналістів “Центру журналістських розслідувань” намагалися підстрелити рушницею. Нарешті, Офіс Президента України наблизився до затвердження нового прес-секретаря на заміну Юлії Мендель.

10/06/2021

Black and white Unian logo

СУДДІ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ ЗРИВАЮТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ ОРГАНУ

Шість суддів Конституційного Суду відмовляються розглядати справи поки Олександр Тупицький, суддя, закон про призначення якого скасував Президент Зеленський, не повернеться до роботи. Усунення судді від роботи залишається спірним питанням і відбувається на фоні прийняття важливого для України антикорупційного законопроєкту. Такі дії шести суддів спрямовані на підтримку Тупицького, якому, як дехто сподівається, дозволять повернутися до роботи у вищому органі конституційної юрисдикції.

09/06/2021

Black and Red Detector Media Logo

ВЕДУЧИЙ ТЕЛЕКАНАЛУ 1+1 СТАВ МІШЕННЮ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ У ЗВ'ЯЗКУ З КОНТРОВЕРСІЙНИМ СЮЖЕТОМ

9 червня Детектор медіа повідомив, що ведучий програми “Гроші” на телеканалі 2+2 Олександр Преподобний отримує погрози фізичного насильства після виходу сюжету “Як деякі олігархи розбагатіли на смертях українців і підробному паливі для ваших авто”. 1+1 медіа зазначили, що ведучий почав отримувати погрози і образливі повідомлення відразу після трансляції програми 31 травня 2021 року. Також 7 червня медіакомпанія порушила кримінальну справу від імені ведучого.

09/06/2021

Black and white Unian logo

НОВІ ПЕРЕШКОДИ ПЕРЕСУВАННЮ У ЗОНІ ВІЙСЬКОВИХ ДІЙ НА ДОНЕЧЧИНІ

На спірному кордоні з окупованими Росією українськими територіями на Донеччині підліткам відмовляють у перетині в обох напрямках від кордону, якщо вони не можуть надати “діючий” паспорт на посвідчення своєї особи. Ця нова форма посвідчення особи, яка не визнана ні міжнародною спільною, ні українською владою, спричинила роз’єднання сімей, які живуть на або поблизу лінії розмежування. Це зумовлено скасуванням органу відповідального за перетин кордону неповнолітніми. Окупанти Донецької області також відмовляються звільнити чотирьох важкохворих українців після того, як Голова Української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук закликав негайно їх звільнити.

КЛЮЧОВІ ПОДІЇ 

Нижче подані важливі тенденції уряду, громадянського суспільства і технологій, які формують сучасний стан свободи вираження поглядів в Україні.

24/11/2020

Black IMI Logo

ПРАВОЗАХИСНІ ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА МЕДІАСПІЛЬНОТА СТУРБОВАНІ, ЩО СУДОВІ РІШЕННЯ ЗАГРОЖУЮТЬ СВОБОДІ СЛОВА

У нещодавній заяві низка правозахисних громадських організацій та представників медіаспільноти висловили серйозне занепокоєння щодо якості, пропорційності, правомірності та справедливості судових рішень у справах проти журналістів, видань й інтернет-користувачів в Україні. Автори заяви зазначають, що останнім часом почастішали випадки судових рішень, відповідно до яких журналісти-розслідувачі змушені спростувати інформацію доведену в журналістських розслідуваннях. У заяві стверджується, що такі судові рішення є сумнівними з позиції дотримання національного законодавства України і міжнародних стандартів захисту прав людини. Заяву підписали Центр прав людини ZMINA, Платформа прав людини, Інститут Масової Інформації, Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні, Лабораторія цифрової безпеки і Blueprint for Free Speech.

09/11/2020

Black IMI Logo

З СІЧНЯ ПРАВООХОРОНЦІ ЗАРЕЄСТРУВАЛИ 180 КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕНЬ ЩОДО ЗЛОЧИНІВ СТОСОВНО ЖУРНАЛІСТІВ

У період з січня по вересень 2020 року в Україні було зареєстровано 180 кримінальних проваджень щодо злочинів скоєних стосовно журналістів. З них 9 обвинувальних актів передано до суду. За ст. 171 («Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів») Кримінального кодексу України було зареєстровано 137 кримінальних проваджень, 59 з них були закриті. За ст. 345-1 («Погроза або насильство щодо журналіста») Кримінального кодексу зареєстровано 41 кримінальне провадження, з них 12 закриті.

16/10/2020

Blue Internews Logo

ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ДОСЛІДЖЕННЯ, 80% УКРАЇНЦІВ СТИКАЛИСЯ З ДЕЗІНФОРМАЦІЄЮ

Згідно з нещодавнім опитуванням про споживання медіа, проведене Internews разом з медіаекспертами, більше 80% українців стикалися з неправдивими чутками та дезінформацією щодо COVID-19. Наприклад, про те що коронавірус — це біологічна зброя створена в китайській або американській лабораторії, що його вигадали медіа, або він спричинений запуском інтернет-технологій 5G.

03/04/2020

Blue Privacy International Logo

ЛОКДАУН В УКРАЇНІ ЗМУШУЄ МАТИ ПРИ СОБІ ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ПОСВІДЧЕННЯ ОСОБИ

Згідно з правозахисною організацією Privacy International, український уряд запровадив жорсткі заходи локдауну в квітні. Такі заходи вимагали, аби люди мали при собі документи для посвідчення своєї особи. Станом на 30 жовтня 2020 року вимога все ще діє.

20/01/2020

Library of Congress Law Logo

ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ДЕЗІНФОРМАЦІЮ

20 грудня 2020 року Міністерство культури, молоді та інформаційної політики представило проект закону про дезінформацію. Цей закон має на меті створити норми по боротьбі з розповсюдженням дезінформації. Зокрема, передбачається створення спеціального урядового управління Уповноваженого з питань інформації. Це управління буде відповідати за виявлення дезінформації і покарання тих, хто її розповсюджують у вигляді накладання штрафу, притягнення до кримінальної відповідальності, цензурування. Проект закону обговорюватимуть восени 2020 року.

27/12/2019

Library of Congress Law Logo

ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО МЕДІА

27 грудня 2019 року Верховна Рада України представила новий проект закону про медіа. Зокрема, у ньому окреслено поняття «онлайн-медіа», яке має такі ознаки: «регулярне поширення масової інформації, використання для цього окремого сайту чи сторінки на платформах спільного доступу до інформації з індивідуалізуючою назвою та наявність редакційного контролю». Відповідно до цього законопроекту, засоби масової інформації підлягають обов’язковій реєстрації. Проект закону обговорюватимуть восени 2020 року.

ДОПОМОГА:

Місцеві організації

 

  • Інститут масової інформації (ІМІ) незалежна, неприбуткова, недержавна громадська організація, діяльність якої спрямована на посилення позитивного впливу медіа на становлення громадянського суспільства в Україні.
  • Детектор медіа українська платформа медіаекспертів, яка націлена на розбудову демократичних, вільних і професійних медіа в Україні, а також підвищення медіаграмотності серед населення.
  • Академія української преси (АУП) незалежна, неприбуткова та неурядова організація, яка сприяє поінформованому та критичному та споживанню медіа та дотриманню стандартів соціально-відповідальної журналістики в Україні.